Jump to content
GTAModel.com
Sign in to follow this  
Aegis

C ile Amiral Battı

Recommended Posts

You don't have permission to view this hidden content
 ile eski sitemizde kendisinin hazırladığı C ile Amiral Battı konusunu arşivlerimizi karıştırırken buldum, burada da paylaşma kararı aldım, aldık.

Quote

PAWN, C benzeri sözdizimine sahip bir programlama dilidir. Başta C öğrenirseniz, PAWN ile arasındaki benzerlikleri ileride fark edebilirsiniz ama birebir aynı olmadıklarını belirtmekte fayda var. Farklılıkları, artıları ileride başka konularla anlatacağım. Şimdi çoğunuzun Amiral Battı oyunun mantığını bildiğinizi varsayıyorum, yazdığım kodda tek eksik mayınlar ve denizaltılardır. Sınavda bunu yazmıştım ama şimdi yazmakla uğraşamayacağım, kodda mantığı var. Kendinizi geliştirmek için siz yazabilirsiniz.

game.c adında bir dosya oluşturun ve içeriğine aşağıdaki kodları yapıştırın.

You don't have permission to view this hidden content
Quote

Yorum satırına aldığım kodları / fonksiyonları incelemenizi öneririm, mantığı az çok kavrayabilirsiniz. Yazdığım fonksiyona ve şartlara kardeş fonksiyon yazıp oyuna denizaltı ve mayın eklemesi yapabilirsiniz.

Kodları ekledikten sonra kaydedin ve çalışmayı compile/build edin.

Çıktıyı kullanarak konsol üzerinde oyunu test edebilirsiniz. Tebrikler artık değişkenler, diziler, döngüler, fonksiyonlar, kütüphaneler, scanf ve printf kullanımı, az çok kullanılan syntax hakkında bilgi sahibisiniz.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×